İTO Heyeti, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırımı makamında ziyaret etti.

İTO Heyeti, Bakan Yıldırım ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti
İTO Heyeti, Bakan Yıldırım ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti

* Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yerli uçak projesinde önce lisansını alacakları bir uçak modelini modifiyelerle 4-6 yıl içinde Türkiye’de üreteceklerini belirterek, aynı anda da özgün bir uçak modelinin yerli üretim projesine başlamayı hedeflediklerini söyledi.

* İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, milli uçak projesine gereken her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, Meclis Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreterden oluşan İTO Heyeti’ni kabul etti.

Bakan Binali Yıldırım, yerli uçak projesinde önce lisansını alacakları bir uçak modelini modifiyelerle 4-6 yıl içinde Türkiye’de üreteceklerini belirterek, aynı anda da özgün bir uçak modelinin yerli üretim projesine başlamayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Yıldırım, “Lisanslı uçak üretim projesiyle aynı anda başlamak üzere, kendi özgün uçak modelimizin üretim projesine start vereceğiz. Bunu tamamlamamız 10 yılı bulacaktır. Hedefimiz 10 yıl sonra özgün uçağımızı uçurmak” dedi.

Yıldırım, “Türkiye’de uçak gibi katma değeri yüksek, yan sanayileriyle birlikte kümelenmenin olduğu bir üretime ihtiyaç var” dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İTO Heyeti’ni kabulünde Türkiye’deki raylı sistem pazarının büyüklüğüne de dikkati çekti. Yıldırım, “Türkiye’nin çevresinde 75 milyar dolarlık bir raylı sistem pazarı var. Türkiye’de raylı sisteme ürün temin eden 450 civarında üretici grubu oluştu. Eskişehir’de birinci sınıf vagon imal ediyoruz. İlk vagon teslimatını da İngiltere’ye yapacağız bilgisini verdi” diye konuştu.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar da milli uçak projesine gereken her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Çağlar, büyük bir trafik yoğunluğu yaşanan Atatürk Havalimanı’nda geliştirilecek projelere de katkı verebileceklerini bildirdi. Başkan Çağlar, Bakan Binali Yıldırım’a İstanbul Ticaret Odası’nın faaliyetlerini anlattı.