Küba’dan aracısız ticaret önerisi

ahmet-ozerTürkiye ve Küba ticari ilişkileri, İstanbul Ticaret Odası’nda değerlendirildi. İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, tatil ve sağlık turizmi açısından Küba’ya ilginin büyük olduğunu ve ticari ilişkilerin de geliştiğini vurguladı. Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakan Yardımcısı Ileana Núñez Mordoche ise “Ticaretimizde aracılar kullanılmamalı” dedi.

Küba Heyeti, İstanbul Ticaret Odası’nı (İTO) ziyaret etti. Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakan Yardımcısı Ileana Núñez Mordoche önderliğindeki heyeti, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu kabul etti. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ele alındığı toplantıya, İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer, Küba Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakanlığı Avrupa Direktörü Inalvis Bonachea ve Küba Ticaret Odası Genel Sekreteri Omar de J. Fernández Jiménez katıldı.

 

Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakan Yardımcısı Ileana Núñez Mordoche, Küba’nın şu an ekonomik olarak reform sürecinde olduğunu belirtti. Türkiye ile ticari ilişkilerde yaşadıkları soruna da değinen Mordoche, şunları söyledi: “Türk ürünlerinin Küba’ya girişi Avrupalı aracı şirketler üzerinden oluyor. Bizim bu ziyaretteki temel amaçlarımızdan biri, bu sorunu çözmek. Türk ve Kübalı şirketler arasında doğrudan bir ilişkinin kurulabilmesi için çabalıyoruz. Bu aracıların ortadan kaldırılmasını amaçlıyoruz. Şu an için ülkemize giren Türk ürünlerinin yüzde 80’i Avrupalı aracılar üzerinden geliyor. Bunu değiştirebilirsek her iki ülke arasındaki ticari ilişkiyi daha sağlam temel üzerine oturtabiliriz.”

Kaynak HABER: İLKER BAŞÖZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir