Tayvan’dan ‘bize daha çok mal satın’ çağrısı

İstanbul Ticaret Odası ile New Taipei City Sanayi Derneği arasında işbirliği protokolü de imzalandı. İmza töreninde konuşan New Taipei City Belediye Başkan Yardımcısı Chwen Jing Chen, Türk şirketlerine Tayvan’a ihracatı artırma çağrısında bulundu.

HABER: ŞEREF KILIÇLI

Tayvan’ın New Taipei City Belediye Başkan Yardımcısı Chwen Jing Chen başkanlığındaki ticaret ve yatırım heyeti, İstanbul Ticaret Odası’nı ziyaret ederek, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer ile görüştü. Toplantıya, İTO Genel Sekreter Yardımcısı Özcan Tokel de katıldı.

YÜKSELEN YILDIZ

Uzak Doğu’nun yükselen yıldızlarından biri olan Tayvan ile ticari ilişkilerin iki ülke için de büyük fırsatlar sunduğunu belirten İsrafil Kuralay, “Türkiye’nin Tayvan’a ihracatı 2014’te 133 milyon dolar iken, bu rakam 2018 itibarıyla yüzde 100’ün üzerinde bir artışla 269 milyon dolara ulaştı. Tayvan’dan ithalatımız ise 2014’te 2 milyar doları aşmışken, 2018’de 1.6 milyar dolar civarında” dedi.

İŞBİRLİĞİ ALANLARI

İki ülke arasında bilim, teknoloji, akıllı şehircilik, deniz taşımacılığı, kültür, sağlık, ilaç, tarım gibi birçok alanda devam eden işbirliği bulunduğuna da dikkat çeken Kuralay, şöyle devam etti: “Güneş enerjisi, yeşil enerji, bilişim teknolojileri de işbirliğimizi geliştirebileceğimiz diğer alanlar. Tayvanlı iş insanlarını, özellikle yüksek teknolojili ürünler, temiz ve yenilenebilir enerji, tarım ve gıda alanları başta olmak üzere potansiyel taşıyan ve ilişkilerimizi gerek ülkelerimizde gerekse diğer coğrafyalarda daha ileri noktalara taşıyacak karşılıklı işbirliği ve yatırımları arttırmaya ve birlikte katma değer yaratmaya davet ediyoruz.”

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Daha önce Tayvan’a gittiğini dile getiren İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer de Tayvanlıların önemli bir ticari kültüre sahip olduklarına işaret ederek, işbirliğinin artmasından her iki tarafın da memnuniyet duyacağını belirtti.

Toplantının sonunda İstanbul Ticaret Odası ile New Taipei City Sanayi Derneği (New Taipei City Industrial Association) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

MÜKEMMEL VE GÜVENİLİR ORTAK

New Taipei City Belediye Başkan Yardımcısı Chwen Jing Chen, Türkiye ile Tayvan’ın birbirlerinin tecrübelerinden faydalanması gerektiğinin altını çizerek, işbirliğinin her iki ülkenin pazarını genişleteceğini söyledi. Tayvan’ın mükemmel ve güvenilir bir ticari ortak olduğunu belirten New Taipei City Sanayi Derneği Başkanı Willie Pai ise Türk şirketlerinin birçok fırsatlar elde edebileceğini dile getirdi. Tayvan Ekonomik ve Kültürel Misyonu Ankara Temsilcisi Yaser Cheng de Türk şirketlerinin Tayvan’a ihracatı artırmasını istediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Her yıl Tayvan’dan Türkiye’ye beş delegasyon gelerek ürünlerini tanıtıyor. Ancak aynı şey ne yazık ki tersi için söz konusu değil. Türkiye’den gelip ürünlerini tanıtan şirket sayısı çok az. Türk şirketlerine her zaman kapımız açık. Tayvan’dan para kazanmalarını istiyoruz.”