Gümrükteki işlemler ofisten izlenebilecek

gumruk_1Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyelerini kabulünde, iş dünyasına gümrük işlemlerinde yeni kolaylıkların müjdesini verdi. Tüfenkci, “Gümrüklerde bütün yazılımı değiştirdik. İhraç veya ithal ettiğiniz malın hangi aşamada olduğunu ekrandan göreceksiniz” dedi.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’yi ziyaret etti. Bakan Tüfenkci, bakanlıktaki kabulde, İTO gibi reel sektörün temsilcisi Oda ve borsaların önemine dikkat çekerek, hükümetin ve Oda’nın aynı amaç etrafında birleştiğini söyledi. Tüfenkci, sektörlerin veya komitelerin sorunlarını çözme noktasında ilgili bakanlıklarla temasa geçerek iyi çalışmalar ortaya koymanın, Odaların önemli görevlerinden biri olduğunu kaydetti. Gümrük Bakanı, ekonomi ve iş dünyası için çözüm önerilerini reel sektörle birlikte geliştirmenin önemine işaret etti.

GÜMRÜKTE DEVRİM

Bakan Tüfenkci, ithalat ve ihracat işlemlerinde şirketlere kolaylık sağlayacak iyileştirmeler de yapıldığını anlattı. Gümrüklerin yazılımının tamamını değiştirdiklerini belirten Tüfenkci, “Bilge Sistemi dediğimiz bu yazılımın ihalesini bitirdik. Bu sessiz bir devrim oldu, henüz kimse farkında değil. Bu yazılım bittiğinde siz ofisinizde görüntülü olarak ihraç veya ithal ettiğiniz malın nerede, hangi aşamada olduğunu göreceksiniz” dedi.

HER ŞEY ONLİNE

Tüfenkci, gümrüklerde artık kağıdın hiç kullanılmayacağına, her şeyin elektronik ortamda olacağına işaret ederek, insan temasını en aza indireceklerini kaydetti. Bu sistemle memurun performansını da ölçmeye başladıklarını belirten Tüfenkci, “Bilge Sistemi tamamen hayata geçtiğinde o malın gümrükte neden beklediğini sorabileceksiniz, anında haberdar olabileceksiniz” diye konuştu.

Bakanlığa, birçok sektörün proje, problemler ve çözüm önerilerini içeren dosyalarla giden İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ise “Görüşmelerimizde iş dünyasının talep ve beklentilerini paylaşma imkanı bulduk. İnşallah bu temaslar, firmalarımız ve ülkemiz yararına yeni adımların atılmasına vesile olacak” dedi.

Bakanlıktaki programda İTO heyeti, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı ile de bir araya geldi.
İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yankın’ın da yer aldığı görüşmede, dış ticaret işlemleri ve perakende firmaların yaşadığı problemler masaya yatırıldı.