İTO YATIRIMCININ HER SORUSUNU ‘TEK ELDEN’ CEVAPLAYACAK

bilgilendirme_merkezi_1

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) ‘Bu ofiste yatırımcının her sorusuna cevap var’ sloganıyla tanıttığı İTO Bilgilendirme Merkezi’nin resmi açılışını, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç ve İTO Başkanı Öztürk Oran yaptı.

İlk kez ihracat yapacak bir üye hangi mercilere başvuracağına ya da yabancı bir firma, Türkiye’de yatırım yapacağı zaman nasıl bir vergilendirme sisteminin kendisini beklediğine kadar her türlü bilgiye İTO Bilgilendirme Merkezi’nden ulaşabilecek.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) ‘Bu ofiste yatırımcının her sorusuna cevap var’ sloganıyla tanıttığı İTO Bilgilendirme Merkezi’nin resmi açılışını, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç ve İTO Başkanı Öztürk Oran yaptı.
Paylaş Tweet Takip et: @itokurumsal
Yayınlanma tarihi: 27 Mart 2018 Salı AA +-
İlk kez ihracat yapacak bir üye hangi mercilere başvuracağına ya da yabancı bir firma, Türkiye’de yatırım yapacağı zaman nasıl bir vergilendirme sisteminin kendisini beklediğine kadar her türlü bilgiye İTO Bilgilendirme Merkezi’nden ulaşabilecek.

HABER: SOYHAN ALPASLAN – YAHYA GÜL

İstanbul Ticaret Odası (İTO), bu yıl ocak ayının ilk yarısından itibaren üyelerinin hizmetine sunduğu İTO Bilgilendirme Merkezi’nin resmi açılışını gerçekleştirdi. İş dünyasına ticari danışmanlık yapacak İTO Bilgilendirme Merkezi, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç ve İTO Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran’ın katıldığı törenle açıldı.

Yerli ve yabancı yatırımcılar, İTO’nun Eminönü Merkez Binası’nda açılan söz konusu merkezde yatırım için ihtiyaç duydukları her türlü konuda bilgi sahibi olabilecek. Örneğin ilk kez ihracat yapacak bir üye hangi mercilere başvuracağına ya da yabancı bir firma Türkiye’de yatırım yapacağı zaman nasıl bir vergilendirme sisteminin kendisini beklediğine, hangi izin ve ruhsatları alması gerektiğine kadar her türlü bilgiye İTO Bilgilendirme Merkezi’nden ulaşabilecek.

İSTER YÜZ YÜZE İSTER TELEFONLA VEYA İNTERNETLE

Dış ticaret, teşvik, destek, ruhsat, vergi, istihdam gibi yerli ve yabancı yatırımcıların merak ettiği mevzuata ilişkin tüm soruların cevapları tek elden, yani İTO Bilgilendirme Merkezi’nden verilecek.

Yatırımcıların ulaşmak istediği bilgi, yüz yüze görüşme ile bizzat konunun uzmanları tarafından verilecek. Üstelik yatırımcının bilgiye ulaşmak için mutlaka Oda’ya gelmesi gerekmeyecek.
İTO Bilgilendirme Merkezi hizmetlerineitobilgi@ito.org.tr> e-posta adresi ya da 0212 455 47 50 no’lu telefondan ulaşmak da mümkün. Yatırımcılar internet ortamında, istedikleri bilgiye kolayca ulaşabildiği gibi, telefonla yapılan görüşmelerde de yine aynı güleryüz ve aynı uzmanlık hizmetinden yararlanabiliyorlar.

bilgilendirme_merkezi_3

<>KÖPRÜ GÖREVİ ÜSTLENECEK

Bu ofiste Oda’nın sunduğu hizmetler dışında ilgili bakanlık ve diğer kamu kurumlarının sunduğu imkanlar da ayrıntıları ile anlatılacak. Yatırımcılar için yatırım teşvikleri, yabancı sermaye işlemleri, KOSGEB destekleri, ihracat programları, istihdam teşvikleri, Ar-Ge teşvikleri ve diğer tüm destek programları çalışma kapsamında yer alıyor. Üyeler isterse İTO uzmanlarından ilgili kurum ve kuruluşlarla nasıl iletişime geçebilecekleri konusunda da bilgi alabiliyorlar.

YERLİ VE YABANCI YATIRIMCIYA HER KONUDA DETAYLI BİLGİ

Yatırım teşvikleri
Yabancı sermaye teşvikleri
KOSGEB destekleri
İhracat programları
İstihdam teşvikleri
Ar-Ge teşvikleri
Vergi-ruhsat
Fuarlar ve yeni pazarlar
Dış ticaret
Oda hizmetleri
Temel hukuk ve muhasebe desteği

BAKAN TÜFENKCİ: BİLGİ SERMAYE KADAR ÖNEMLİ BİR DESTEK

bilgilendirme_merkezi_2Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İstanbul Ticaret Odası’nın hizmete sunduğu İTO Bilgilendirme Merkezi’nin açılışında, gündeme ve ticari hayata ilişkin açıklamalarda bulundu. Özel sektörün bütün gücüyle üretime destek verdiğini ifade eden Tüfenkci, hükümet ve bakanlıkların da üretimin önündeki engelleri kaldırdığını söyledi.

Çözüm bekleyen hiçbir sorunu ötelemediklerini aktaran Tüfenkci, “Çalışanın, üretenin yanında oluyoruz. Türkiye’nin her alanda güçlü olması gerektiğini düşünüyoruz. Toplum güçlü olmadan devletin güçlü olamayacağını biliyoruz. Yatırımları da özellikle özel sektör eliyle yapmaya, özel sektörün girişimlerini desteklemeye çalışıyoruz” dedi.

İTO’nun resmi açılışını yaptığı İTO Bilgilendirme Merkezi’nin ticari hayata katkı sağlayarak, doğru bilgiye hızlı ulaşım imkanı sunacağını belirten Tüfenkci, “Bilgi önemli bir destek, para kadar önemli bir destek, sermaye kadar değerli. Özellikle o bilginin toplu sunulması da o derece önemli. Dolayısıyla İTO Bilgilendirme Merkezi’ni önemsiyoruz. Bilgilendirme Merkezimizin başta İstanbul’daki ticaret erbabı olmak üzere bütün Türkiye’ye hayırlı, uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum. Emeği geçen başkanlarıma, yönetim kurulundaki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve bakanlığının yatırım ortamını iyileştirmek adına önemli çalışmalar yaptığını anlatan Tüfenkci, MERSİS Sistemi’nin yaygınlaştığını söyledi.

GİRİŞİMCİMİZE YOL ARKADAŞLIĞI YAPACAK

bilgilendirme_merkezi_5

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, İTO Bilgilendirme Merkezi’nin yatırımcının ufkunu daha da genişletecek bir adım olduğunu belirterek, “İTO Bilgilendirme Merkezi, girişimcimize yol arkadaşlığı yapacak” dedi. İTO Bilgilendirme Merkezi’nin hükümetin iş dünyasına yönelik başlattığı reformist adımları tamamlayacak bir çalışma olduğunu ifade eden Oran, “İş yapmanın böylesi kolaylaştığı bir ortamda yatırımcılarımızı gerekli bilgilerle donatacak bir merkez kurduk. Merkezimiz kuruluşundan itibaren 2 bine yakın kişiye destek verdi” yorumunu yaptı. Oran, şunları söyledi: “Geçen hafta merkezimize başvuru sayısı 850. Bu rakamlardan da merkezimizin ne kadar önemli bir ihtiyaca karşılık olduğunu anlayabiliyoruz. Tabii İTO Bilgilendirme Merkezi’nin faaliyetleri bununla da sınırlı değil. Desteğimizi bizzat üyemizin ayağına taşıyoruz. Önce İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) gittik. Haftaya da Dudullu OSB’de olacağız. Buralarda hem OSB yönetimlerimizin istediği konularda bilgilendirme seminerleri organize ediyoruz hem de sonrasında üyelerimiz uzmanlarımızla birebir görüşüp farklı konularda da gereken desteği alabiliyorlar.”

BU ÇATI, ÜYELERİMİZİN YOLUNU AYDINLATACAK

İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Bilgilendirme Merkezi’nin günümüz dünyasının en önemli ürünü olan “bilgiyi” üyelerine sunduğunu söyledi. Avdagiç şunları kaydetti: “İTO Bilgilendirme Merkezi’nde girişimciler için danışmanlık, mevzuat noktasında hizmetler, Odamızın faaliyetleri noktasında aydınlatıcı bilgiler toplu şekilde üyelerimize veriliyor.

Bu merkez, ne mutlu ki işi kolay kılmanın adresidir. İnanıyorum ki bu çatı, iş dünyasının arasındaki köprü olurken aynı zamanda üyelerimizin iş hayatındaki yolunu daha da aydınlatacaktır. İTO Bilgilendirme Merkezi’yle sadece problemleri çözmeyi değil aynı zamanda buraya gelen genç girişimcilerimizi motive etmek ve onları iş dünyasına katmak için de bir misyon üstlenmiş durumdayız.”

HABER: SOYHAN ALPASLAN – YAHYA GÜL