SIAL China’da en inovatif 10 firmadan biri Türk

Türk gıda firmaları, yenilikçi ürünlerini Asya’nın en büyük gıda inovasyon fuarı SIAL China’da dünyaya ilan etti. Fuara İstanbul Ticaret Odası ile katılan bir firma da ballı fıstık ve fındık ezmesi ile ‘en inovatif 10 firma’ arasında yer almayı başardı.

Asya’nın en önemli gıda pazarı olarak nitelendirilen ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin ekonomi merkezi Şanhay’da düzenlenen SIAL China 2019 Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’nda bu yıl 50 Türk firması, yenilikçi ürünlerini dünya ile tanıştırdı.

112 BİN ZİYARETÇİ

Çin pazarına giriş kapısı olarak değerlendirilen ve bu yıl 20’ncisi düzenlenen SIAL China, 14-16 Mayıs 2019 tarihleri arasında dünya gıda profesyonellerini tek çatı altında buluşturdu. Toplam 199 bin 500 metrekarelik alanda ve 17 salonda 4 bin 300 katılımcıya ev sahipliği yapan fuar, 112 bin profesyoneli ağırladı.

50 TÜRK FİRMASI

Fuarın milli katılımını 2014 yılından itibaren yürüten İstanbul Ticaret Odası, bu yıl SIAL China’ya taşıdığı 50 Türk firmasına, Asyalı profesyonellerle iş bağlantıları kurmalarının kapılarını araladı. Türk firmaları, 1.050 metrekarelik alanda yenilikçi gıda ürünlerini sergilerken, inovatif ürünleriyle de fuara damgasını vurdu. SIAL China’ya İTO organizasyonuyla katılan Altaş Yağ Su ve Tarım Ürünleri Gıda İnş. Oto. Nak. San. ve Tic. A.Ş., inovatif ürünleri ballı fıstık ezmesi ve ballı fındık ezmesi ile ilk 10 firma arasında yer alma başarısını gösterdi. Fuara 7 Türk firması da bireysel olarak katıldı.

İTO HEYETİ FUARDA

SIAL China’nın açılışına, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer de katıldı. Dursun Topçu ve Ahmet Özer, katılımcı firma standlarını ziyaret etti ve firmaların temsilcilerine katılımlarından dolayı teşekkür beratı verdi.

MİLLİ STANDIN KONUKLARI

Fuarda, Şanhay Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı ve Şanhay Ticaret Ataşesi Mustafa Akseli de Türkiye milli standına konuk oldu. İTO Heyeti ile görüşen Angılı ve Akseli, katılımcı Türk firmalarını ziyaret ederek, fuara ilişkin değerlendirmede bulundu. Türkiye milli standının bir diğer konuğu da SIAL Fuarları Direktörü Nicolas Trentesaux oldu. Beraberindeki heyetle birlikte milli standa gelen Trentesaux, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer ile SIAL fuarlarına ilişkin bilgi alışverişinde bulundu.